چهار شنبه 04 خرداد 1401
کد خبر: 14238
تعداد بازدید: 281

واقعیت‌های پنهان در زیر آوار

روز دوم خرداد و در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر، «آبادان» خبرساز شد. برج دوقلوی متروپل آبادان که برخی از آن به‌عنوان بزرگ‌ترين سازه اداری این شهر نام می‌برند، در مقابل چشمان حیرت‌زده مردم فروریخت و از آن تلی از آوار به‌جا ماند.

خبریک - تکرار حادثه پلاسکو در آبادان و فروریختن برج 10طبقه متروپل در این شهر که موجب کشته و زخمی شدن تعدادی از هم‌وطنان شد، بار دیگر زنگ خطر رعایت ‌نشدن استانداردها در ساخت‌وساز و ضرورت هوشیاری در برابر حوادث تلخ و تأسف‌بار ساختمانی را به صدا درآورد.

روز دوم خرداد و در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر، «آبادان» خبرساز شد. برج دوقلوی متروپل آبادان که برخی از آن به‌عنوان بزرگ‌ترين سازه اداری این شهر نام می‌برند، در مقابل چشمان حیرت‌زده مردم فروریخت و از آن تلی از آوار به‌جا ماند. در این حادثه بیش از 10نفر جانشان را از دست دادند و ده‌ها نفر مصدوم و مفقود شدند.
برجی که روز دوم خرداد حدود ساعت 12:30 در خیابان امیری آبادان فروریخت و فاجعه آفرید، ریزش آن‌یکی دو سال قبل پیش‌بینی‌شده بود. بر اساس پیش‌بینی‌های اعلام‌شده این ساختمان به دلیل عدم رعایت اصول کیفی و پایداری بنا به قتلگاه شهروندان آبادانی تبدیل می‌شود و شوربختانه همین‌گونه هم شد.

طبق برخی گزارش‌ها مجتمع برج‌های دوقلوی متروپل به‌قدری سست بود که ستون اصلی و حمال مجتمع‌ها نشست کرده و شکم‌داده بود. تصاویر و ویدیوهای منتشرشده در فضای مجازی نیز چنین چیزی را نشان می‌داد. گفته می‌شود مهندسان سازمان نظام‌مهندسی آبادان هشدار داده بودند که این مجتمع به افتتاح نخواهد رسید. حدوداً یک سال پیش نیز یک فعال رسانه‌ای در توییتر ویدیویی منتشر کرده و درباره این ساختمان هشدار داده بود. او در این ویدیو اعلام کرد: «به گفته مهندسان نظام‌مهندسی آبادان این ساختمان حتی به افتتاح هم نخواهد رسید. آن‌قدر سازه این ساختمان سست و وضعیتش بد است که اگر حجم دیوارها و نوارها روی آن بیاید، حداقل دوطبقه از این ساختمان فرومی‌ریزد. این چیزی بود که حسین عبدالباقی می‌خواست پنهانش کند.

علاوه بر پیش‌بینی‌ها، مشکل سازه‌ای این برج بارها توسط ارگان‌های مسئول به سازندگان اين سازه بزرگ ابلاغ‌شده بود، اما کسي پاسخگو نبوده، حتي ويدئوهايی در سال گذشته و در شبکه‌هاي اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد اين ساختمان ترک‌ دارد و مهم‌تر اینکه سازمان نظام‌مهندسی آبادان با ساخت اين ساختمان مخالفت کرده و مجوز آن را امضا نکرده بود. اتفاقی که سبب شد حسین عبدالباقی مالک متروپل از اختیار شهردار وقت آبادان استفاده کرده و مجوز آن را از او گرفت.

حسین عبدالباقی کیست؟

در همان ساعات اولیه حادثه فاجعه‌بار متروپل انگشت اتهام به سمت «هلدینگ عبدالباقی» نشانه رفت و نام «حسین عبدالباقی»، مالک و سازنده و پیمانکار ساختمان فروریخته متروپل آبادان و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل هلدینگ عبدالباقی سر زبان‌ها افتاد. با رجوع به سایت شرکت هلدینگ عبدالباقی در زمان معرفی این شرکت اطلاعاتی درباره این شرکت نوشته‌شده که این هلدینگ از سال ۱۳۳۶ به‌صورت یک گروه ساختمانی مسکونی در این شهر آغاز به کارکرده است. آن‌ها مدعی شده‌اند این شرکت مهم‌ترین خط‌مشی خود را اعتلای کیفی و خلاقانه فضای زندگی و کسب‌وکار شهروندان آبادانی در نظر گرفته است. در حالی این هلدینگ، مدعی شده ا‌ست که نزدیک به ۷۰سال سابقه در حوزه ساخت‌وساز شهر آبادان دارد که یک جستجوی ساده در گوگل، نشان می‌دهد این هلدینگ لااقل تا چند سال گذشته تنها به کار خریدوفروش ملک در آبادان شهرت داشته است. همچنین در این سایت می‌توان به‌وضوح دید که بخش عمده‌ای از ساخت‌وسازهای تجاری آبادان توسط تیم عبدالباقی انجام شده یا در دست انجام است.

 

پای رانت و فساد در ساخت متروپل

برخی چنبره هلدینگ عبدالباقی بر بازار ساخت‌وساز آبادان را به رانت و رابطه گره می‌زنند و می‌گویند این هلدینگ به خاطر روابط نزدیکی که با مسئولان کلان استان خوزستان، شهر آبادان و حتی پایتخت داشته، توانسته است از امکاناتی برخوردار شود که دیگران از آن محروم هستند.

در همین راستا، چند وقت پیش پایگاه خبری فیدوس نیز که یک خبرگزاری محلی در آبادان است نسبت به واگذاری‌های زمین با قیمت‌گذاری‌ها و شرایط باورنکردنی ‌به این هولدینگ ابراز نگرانی کرده و آن را نشانه‌ای از رابطه پنهان حسین عبدالباقی (مدیرعامل هولدینگ) با مسئولان دولتی عنوان کرده بود. بر اساس گزارش این پایگاه خبری، واگذاری زمین‌های باارزشی مانند «زمین بیمارستان ۵۰تختخوابی» به مساحت چندهزارمتر در بهترین نقطه احمدآباد، «زمین کنار هتل نخل» در بهترین نقطه تفریحی آبادان به مساحت چندهزارمتر، «زمین خیابان دبستان» در بهترین نقطه منطقه مرکزی شهر به مساحت چندین هزارمتر، «زمین تجاری تفریحی ساحلی» به مساحت چند هکتار در مسیر ساحلی آبادان، «زمین درمانگاه ۵ مهر» به مساحت بیش از هزارمتر، «زمین پست برق» به مساحت چهارصدمتر در مرکز شهر و...باعث شده نام حسین عبدالباقی به «سلطان اروند» معروف شود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، همین برج متروپل را نظام‌مهندسی آبادان نمی‌خواست زیر بارش برود و آن را تائید کند، اما با فشار از طرف مسئولان کلان آن شهر مانند استانداری، شورا و ده‌ها جای دیگر بالاخره تائید شد و با تائید آن پایه فاجعه متروپل گذاشته شد.

 

در پی فاجعه متروپل، رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان خوزستان از طی نشدن روال قانونی صدور پروانه ساختمان متروپل خبر داد. وی گفت: «ایراداتی ازجمله عدم رعایت پوشش میلگرد، تغییر شکل بعضی از تیرها و کمانش برخی از ستون‌ها پروژه متروپل را به شهرداری گوشزد کردیم و یک ماه قبل دستور توقف دادیم که ترتیب اثر داده نشد.»

با وجود انتقادات به هلدینگ عبدالباقی حتی پیش از فاجعه متروپل، اما مدیرعامل این هلدینگ پیش‌تر مورد لطف و تقدیر برخی از مسئولان قرارگرفته بود. آن‌طور که رسانه‌ها گزارش داده‌اند، حسین عبدالباقی، پيش‌تر لوح تقدير «خير امنيت‌ساز» براي ساخت کلانتری از سوي نيروي انتظامي دريافت کرده بود و در سال ۹۷ به‌عنوان «کارآفرين برتر منطقه آزاد اروند» و «چهره ماندگار صنعت ساختمان» از طرف وزارت صنعت انتخاب‌شده بود. فروریختن برجِ متروپل قبل از افتتاح آن، نگرانی‌های فراوانی را در مورد کیفیت و مقاومت دیگر سازه‌های این هلدینگ در سطح شهر آبادان به وجود آورده است. برخی می‌گویند فاجعه متروپل کوه یخی است که نوک آن بیرون زده است و هیچ بعید نیست سازه‌های احداث‌شده توسط هلدینگ عبدالباقی یکی پس از دیگری فاجعه خلق کند.

چاه‌کن در چاه افتاد

حادثه دل‌خراش متروپل مسئولان کلان آبادان را که در بروز این حادثه بی‌تقصیر هم نیستند، به تکاپو انداخت. در ساعات اولیه حادثه و بعد از ضرب‌وجرح شهردار آبادان از سوی مردم، برخی رسانه‌ها از بازداشت مدیرعامل هلدینگ عبدالباقی خبر دادند. دیروز نیز دادستان عمومی و انقلاب خوزستان از دستگیری 10نفر از عوامل دخیل در حادثه متروپل خبر داد. به گفته وی حسین حمیدپور، شهردار فعلی و دو شهردار قبلی در بین افراد دستگیر شده هستند.

اما با وجود اخباری مبنی بر دستگیری حسین عبدالباقی، دیروز خبرهایی منتشر شد که گویا چاه‌کن در چاه افتاده و حسین عبدالباقی نیز در میان قربانیان حادثه متروپل است. در ساعات اولیه روز سه‌شنبه، خبرگزاری میزان به نقل از دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان نوشت: مالک و پیمانکار اصلی ساختمان متروپل آبادان که از متهمان بوده و دستور بازداشت او نیز صادرشده بود و در جریان ریزش ساختمان در محل حضور داشت در جریان این حادثه جان خود را از دست داد. البته برخی نسبت به‌درستی خبر مرگ عبدالباقی تردید دارند. برخی می‌گویند خروج عبدالباقی را از متروپل دیده‌اند. البته خبرهای ضدونقیضی که در مورد مالک متروپل منتشر شده، گمانه‌زنی در مورد سرنوشت این فرد را دشوار کرده است. روز اول حادثه دادستان خبر بازداشت وی را داد. سپس خبر رسید متواری شده، بعد خبر مرگش رسانه‌ای شد؛ خبری که البته هنوز رگه‌هایی از تردید در آن دیده می‌شود. چراکه گفته شد وضعیت جسد او به‌گونه‌ای است اگرچه مدارک هویتی حسین عبدالباقی همراه آن بوده اما به جهت شدت جراحت صورت او قابل‌شناسایی نبوده است.

منبع : روزنوخبر یک + پر بیننده ترین
آخرین خبر پر بحث ترین
طراحی و پیاده سازی: راد وب