شنبه 10 دی 1401
کد خبر: 15870
تعداد بازدید: 50

رئیس مرکز بین الملل سازمان حفاظت محیط زیست:

مشکلات تالاب هورالعظیم را از طرف عراقی پیگیری می‌کنیم

رئیس مرکز بین الملل و امور کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تالاب هورالعظیم تالابی مشترک بین ایران و عراق است، گفت: برای برنامه‌های مدیریتی و رفع مشکلات این تالاب نیاز به ارتباطات بین المللی بین ۲ کشور است که این مسائل در حوزه امور بین‌الملل سازمان پیگیری می‌شوند.

به گزارش ایرنا سید حسین موسوی‌فر روز جمعه در جریان بازدید از تالاب هورالعظیم به مسائل و مشکلات عمده این تالاب در سال‌های جاری با آن مواجه بوده اشاره کرد و افزود: آتش سوزی‌های گسترده‌ای در بخش‌های عراقی تالاب در فصل گرم و خشک روی داده که برای شهرهای غربی استان خوزستان مشکلاتی ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: وجود کانون‌های فعال گرد و غبار در بخش‌های خشک شده تالاب در کشور عراق و تأثیر آن بر استان خوزستان از دیگر مواردس است که در حوزه بین الملل سازمان دنبال می‌شود.

رئیس مرکز بین الملل و امور کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط زیست در این بازدید ضمن حضور در محل پاسگاه محیط بانی تالاب هورالعظیم با محیط بان این پاسگاه دیدار و گفت و گو کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز در این بازدید گزارشی از اقدامات و برنامه‌های این اداره کل در راستای مدیریت منابع آبی و برنامه‌های حفاظتی و نظارتی در حوزه تالاب هورالعظیم ارائه کرد.

تالاب بین المللی هور العظیم حدود ۴۵۰ هزار هکتار وسعت دارد که دوسوم آن در خاک عراق و یک سوم در محدوده ایران است.

این تالاب که حقابه آن از رودخانه‌های کرخه و دجله تامین می‌شود در دوران جنگ تحمیلی صدمات و لطمات زیست محیطی زیادی متحمل شد.خبر یک + پر بیننده ترین
آخرین خبر پر بحث ترین
طراحی و پیاده سازی: راد وب