دوشنبه 26 دی 1401
کد خبر: 15887
تعداد بازدید: 567

پیش‌بینی قیمت ارز در هفته آخر دی ماه ۱۴۰۱

وحشت دلار از موقعیت ربع سکه طلا

اگر نرخ تورم را با اغماض ۴۶ درصد فرض کنیم، با وجود ریسک زیاد ورود به بازار ارز، خریداران دلار عملا نتوانسته‌اند در یک‌سال اخیر منفعت خاصی کسب کنند. گروهی از سرمایه‌گذاران زیرک در همین یک‌سال، موفق شده‌اند با خرید سکه‌های کوچک محبوب طلا، مثل ربع بهار آزادی یا سکه گرمی، به ترتیب ۱۰۲ و ۹۳ درصد سود به جیب بزنند

خبریک -قیمت دلار امروز ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱، فروتنی به‌خرج داد و کار خود را در بازار متشکل ارزی با نرخ ۳۸ هزار و ۲۰۰ تومان آغاز کرد. قیمت دلار توافقی هم امروز شنبه ۲۴ دی، در محدوده ۳۸ هزار و ۹۲۸ تومان تا ۳۸ هزار و ۹۸۰ تومان قرار دارد تا به این ترتیب فقط آن دسته متقاضیان خرید دلار که نمی‌توانند مراد خود را در قالب ارز سهمیه‌ای یا ارز مسافرتی جستجو کنند، ناچار شوند به بازار آزاد مراجعه کنند. قیمت دلار در بازار آزاد امروز شنبه ۲۴ دی، از محدوده ۴۰ هزار و ۵۱۴ تومان آغاز می‌شود، اما با توجه به رفتار فعالان معاملات فردایی در روز‌های پنجشنبه و جمعه، می‌توان کاهش قیمت دلار در معاملات امروز بازار آزاد ارز را محتمل دانست. بازار ارز در طول هفته پیش‌رو، با یک تهدید بالقوه دیگر روبرو است. اگر تا حدود ساعت یک‌ظهر اعلام کنند، استقبال خریداران از حراج سکه ربع‌بهار آزادی در بورس مثبت بوده، امکان دارد گروه دیگری از سرمایه‌گذاران مردد وسوسه شوند نقدینگی خود را از بازار ارز خارج کرده و برای خرید سکه به بورس کالا ببرند.

روند قیمت دلار در بازار آزاد

 قیمت دلار سبزه میدان، در معاملات نقدی امروز شنبه ۲۴ دی‌ماه کار خود را از جایگاه ۴۰ هزار و ۹۰۰ تومان آغاز کرد. قیمت دلار در معاملات فردایی اول صبح، نهایتا ۴۰ هزار و ۹۷۰ تومان است. با این حال اعداد ۴۰ هزار و ۸۷۰ تومان و ۴۰ هزار و ۹۳۰ تومان را هم می‌توان به‌عنوان مظنه مدنظر دلالان در هر کدام از این قسم معاملات مشاهده کرده. نشانه‌ای واضح و روشن برای اینکه بدانیم حداقل در ابتدای هفته آخر دی‌ماه، بازار آزاد ارز برای تداوم روند صعودی قیمت دلار شانس زیادی قائل نیست.

قیمت دلار بازار آزاد در روز پنجشنبه هشتم دی‌ماه امسال به ۴۱ هزار و ۶۱۵ تومان هم رسیده بود، اما یک‌هفته بعد از ۱۵ دی، روی پله ۳۹ هزار و ۴۸۳ تومان ایستاد. کاهش دو هزار و ۱۳۲ تومانی در طول هفت‌روز بیش از هرچیزی نشان‌دهنده سستی پایه و اساس معاملات در بازار آزاد است. برپایه همین بی‌نظمی و فقدان منطق، دلار در طول معاملات هفته قبل دوباره روند صعودی به‌خود گرفت و نهایتا روی پله ۴۰ هزار و ۵۱۴ تومان ایستاد. این عدد همچنان نسبت به هشتم د‌ی‌ماه، هزار و ۱۰۰ تومان پایین‌تر است.

بررسی روند بازار آزاد نشان می‌دهد، تا پیش از شروع معاملات امروز شنبه، ۲۴ دی‌ماه، قیمت دلار در بازه هفت‌روزه معادل یک‌درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین آنهایی که یک‌ماه پیش اسیر وسوسه خرید دلار شده‌اند، حدود هفت درصد سود را تجربه می‌کنند. اگر در این مدت پول‌هایتان را به بانک سپرده بودید، با نرخ سود روزشمار عادی حداقل هشت درصد سود نصیب شما می‌شد. وضع وقتی از این بدتر می‌شود که بدانید قیمت دلار پارسال همین موقع، ۲۶ هزار و ۶۶۷ تومان بود و با تمام ضرب‌وزوری که در طول این مدت به‌کار برده، تنها ۴۶ درصد درصد رشد کرده است. اگر نرخ تورم را با اغماض ۴۶ درصد فرض کنیم، با وجود ریسک زیاد ورود به بازار ارز، خریداران دلار عملا نتوانسته‌اند منفعت خاصی کسب کنند.

وحشت دلار از موقعیت ربع سکه طلاخریداران دلار با وجود ریسک زیاد بازار ارز، عملا نتوانسته‌اند در یک‌سال اخیر منفعت خاصی کسب کنند

قیمت یورو و درهم چطور پیش می‌رود؟

قیمت یورو درحال حاضر از دلار بیشتر است، اما نگاهی به جدول مقایسه بازدهی نشان می‌دهد، یورو هم دستاوردی جز سرافکندگی نداشته. در بازه هفت‌روزه، قیمت یورو حدود هشت‌دهم درصد کاهش پیدا کرده است. در بازه یک‌ماهه، یورو با ۹.۳ درصد بازدهی مثبت، از دلار جلو باشد، اما با توجه به ریسک زیاد و خطر‌های فراوان نسبت به سپرده‌بانکی، از مزیت‌رقابتی قابل‌توجهی برخوردار نیست. از طرف دیگر بازدهی یک‌ساله یورو با ثبت عدد مثبت ۳۸ درصد، همچنان در مقابل تورم خوار و زبون به‌حساب می‌آید.

قیمت یورو امروز شنبه ۲۴ دی ماه در کمترین حالت به ۴۴ هزار و ۱۹۵ تومان رسید، اما سقف قیمت آن را ۴۴ هزار و ۴۹۹ تومان می‌دانند. به‌این ترتیب نرخ ۴۴ هزار و ۳۸۸ تومان را باید قیمت منصفانه یورو در نیمه اول معاملات امروز شنبه محسوب کرد.

قیمت درهم امروز شنبه ۲۴ دی‌ماه در معاملات بازار آزاد به محدوده ۱۱ هزار و ۹۰ تومان تا ۱۱ هزار و ۱۶۷ تومان رسید. اگر نرخ منصفانه فروش امروز را ۱۱ هزار و ۱۵۷ تومان در نظر بگیریم، می‌توان گفت قیمت درهم در نیمه اول معاملات روز شنبه، نسبت به پنجشنبه ۲۲ دی‌ماه، حدود ۱۴ تومان کاهش پیدا کرده است. برای اینکه درک بهتر این اعداد باید به پنجشنبه سه‌هفته قبل یعنی هشتم دی برگردیم. قیمت درهم در آن روز تا قله ۱۱ هزار و ۶۷۷ تومان پیش رفت، اما یک هفته بعد در روز پنجشنبه ۱۵ دی به ۱۰ هزار و ۸۶۸ تومن برگشت و نهایتا در پنجشنبه‌ای که پشت سر گذاشتیم روی پله ۱۱ هزار و ۱۷۱ تومان آرام گرفت.

قیمت درهم بدون درنظر گرفتن معاملات امروز، در عرض یک‌هفته چهاردهم درصد کاهش پیدا کرده و در بازه یک‌ماهه با سود ۸.۶ درصدی مثبت روبرو است. اگر بازه یک‌ساله را مدنظر قرار دهیم، درهم با ثبت بازدهی مثبت ۴۵.۵ درصدی، فاصله زیادی با دلار ندارد، اما نسبت به تورم حرفی برای گفتن نخواهد داشت. یادتان باشد گروهی از سرمایه‌گذاران زیرک در همین یک‌سال، موفق شده‌اند با خرید سکه‌های کوچک محبوب طلا، مثل ربع بهار آزادی یا سکه گرمی، به ترتیب ۱۰۲ و ۹۳ درصد سود به جیب بزنند.

مقایسه قیمت دلار، یورو، درهم و لیر در دی ماه

نوع ارز پنجشنبه هشت دی پنجشنبه ۱۵ دی پنجشنبه ۲۲ دی
دلار ۴۱ هزار و ۶۱۵ تومان ۳۹ هزار و ۴۸۳ تومان ۴۰ هزار و ۵۱۴ تومان
یورو ۴۵ هزار و ۹۲۹ تومان ۴۲ هزار ۳۱۵ تومان ۴۴ هزار و ۲۸۵ تومان
درهم امارات ۱۱ هزار و ۶۷۷ تومان ۱۰ هزار و ۸۶۸ تومان ۱۱ هزار و ۱۷۱ تومان
لیر ترکیه دو هزار و ۳۲۰ تومان دو هزار و ۱۴۰ تومان دو هزار و ۱۹۰ تومان

 

منبع/فرارو


خبر یک + پر بیننده ترین
آخرین خبر پر بحث ترین
طراحی و پیاده سازی: راد وب